Dieviņš    Māra    Laima

  Latviešu mitoloģijā par vecāko gaismas kulta dievību tiek uzskatītas debesis. Tā ir vieta, kur uzturas galvenais valdošais spēks – Dieviņš. Valodnieki uzskata, ka sākotnēji vārds „dievs” nozīmējis to pašu, ko „debesis”. Trijstūris, kas ir debesu zīme, simbolizē debesis kā pasaules jumtu. Līdzīgi šai zīmei mūsu senči veidoja māju jumtus, tādējādi dzīvojot zem Dieva zīmes.
   Māra ir materiālās pasaules dievība, auglības devēja, sieviešu aizstāve. Latviešu folklorā nozīmīga vieta ir dievībām – Mātēm, tad Māra pārzina un pārvalda arī šīs Māšu dievības. Māras raksts tiek attēlots kā vienādmalu trijstūris, kāsis, pusloks ar virsotni uz leju.
 Laimas galvenā izpausme sadarbībā ar Dievu ir cilvēku mūža darināšana, likšana, vēlēšana, lemšana.
Laimas likto mūžu latvieši pieņēmuši kā negrozāmu lēmumu. Laimas ziņā ir viss, kas saistīts ar mūžu, likteni, viņa ir arī bāreņu aizbildne, dod ļaudīm padomu un rāda pareizo ceļu uz veiksmi un labklājību.

Jumis   Ūsiņš    Saule

 Jumis - dubultvārpa ir auglības un bagātības zīme. Par Jumja mājvietu tiek uzskatīti gan divi kopā saauguši ziedi vai rieksti, gan tradicionāli arī divas labības vārpas – Jumim viss padodas dubulti. Jumi mēdza glabāt istabā goda vietā, kā arī jaunu meitu pūra dibenā. Ar Jumi saistīti dažādi labības pļaujas un ražas rituāli
Tāpat bieži, gatavota no koka, Jumja zīme tiek novietota spāru galos, tādējādi nodrošinot bagātību un saticību mājās. Jostu, kurā ieausts Jumis parasti nēsā saimnieks.
   Ūsiņš zīmē apzīmē senākā gaismas dieva Ūsiņa zirgus, Saules vedējus. Spriežot pēc folkloras materiāliem Ūsiņš varētu būt gaismas dievs, zirgu aizgādnis, vai pat bišu dievs. Latviešu gadskārtā Ūsiņš iezīmē pavasara beigas un vasaras sākumu. Viņš ierodas kā mīļi gaidīts viesis. Ūsiņa zīme visbiežāk ir sastopama cimdos. Šādus cimdus sauc par atslēgaiņiem un tie valkātājam dod īpašu veiksmi ceļā.   
   Saule latviešu folklorā ir centrālais un galvenais debesu spīdeklis. Tā ir mūžīgās kustības un dzīvības simbols. Tā ir palīgs zemkopim, labvēlīga ražas gada devēja. Saule ir mīļā māte jebkurai dzīvai radībai, viņa māca arī taisnīgumu un  žēlsirdību, tā spīd visiem vienādi. Starp citām zīmēm Saule ir augstākas pakāpes – visa redzētāja un zinātāja. Latviešu folklorā Saules simbols ir aplis, kvadrāts.

Pērkona krusts  Māras krusts Dzīvības zīme

 Pērkona krusts, Uguns krusts, zaru krusts vai svastika. Pērkona krusts jeb Uguns krusts simbolizē un piesaista laimi, enerģiju, uguni, pērkonu un vēju. Šai zīmei ir ļoti liels variantu skaits. Uguns krusts ir saistīts ar Sauli, Laimu tādēļ to mēdza iegriezt bērna gultiņas galā, kā arī ieaust jostā ar kuru bērnu satin.
  Māras krusts ir dzīvās matērijas zīme, kas cieši saistīta ar auglību, uguni un  māju. Šī zīme piešķir pamatīgumu, drošību, saistību ar dabas un zemes spēkiem. Palīdz kristībās, kāzās, ir auglības devēja un veselības sargātāja.
  Dzīvības zīme tika vilkta gan šūpuļos, gan uz sliekšņiem, gan citur, kā ļoti spēcīga aizsardzības zīme. Šī zīme dod arī spēku vārgajiem, dziedē slimības un stiprina savienības.


Aka  Zalktis  Krupītis  Auseklis

  Akas simbols raksturo pasaules pamatu - tajā, caur simboliskiem akas grodiem, kurus rada četri slīpie krusti, veidojas tukšuma telpa jeb Sākotne. Šajā zīmē savienojas augša ar leju un debesis ar pazemes ūdeni. Šī zīme sargā ģimeni.
  Zalktis simbolizē gudrību un zintniecību. Viņš tiek uzskatīts par svētu dzīvnieku, kam pieejama visa gudrība. Savienojot divas zalkša zīmes, veidojas "astoņnītis" saukts arī par "galdiņu", kas simbolizē pasauli un tās  bezgalīgu attīstību. Čūskas vai Zalkša zīme ir sens dzīvības enerģijas un atjaunotnes simbols.
  Krupītis ir auglības un mājas svētības nesējs. Šī zīme  ir arī kā nakts tumsas, lejas, zemapziņas, intuīcijas un Veļu mātes simbols.
Naudas krupītis ir mītisks dzīvnieks, kas ir starpnieks starp debesīm un Veļu mātes klēpi. Viņš nodrošina auglību un materializē vēlmes.
  Auseklis ir astoņu staru zvaigzne, kas simbolizē mūžīgo saikni starp cilvēku un Dievu, gaismas uzvaru pār tumsu, kustību, bezgalību. Astoņi stari ir astoņi saulgriežu punkti, kur svarīgi ievērot pareizo secību, tos daudzinot un godājot. Astoņu staru kulminācija, centrā veido devīto punktu, kas ir Dieva skaitlis.
  Pirtiņā var likt Auseklīti gan uz palodzēm, gan durvīm, gan stabiem. Auseklīti lieto rotās, segās, villainēs, cimdos, zeķēs, jo tas atvaira tumsas un pazemes spēkus, sargā no lietuvēna, no ļaunām domām, veicina modrību un saikni ar Dievišķo sākotni.